Bojové sporty a účinky na zdraví

Chcete zlepšit svou fyzickou i duševní kondici? Rádi byste se dokonale ovládali a zkvalitnili Váš životní styl? Máte přebytek energie či zlosti? Nebo se jen chcete naučit některému z prastarých umění boje? Neváhejte a začtěte se.

Judo

Judo [džudo] má svůj původ v Japonsku a jeho stáří se odhaduje na několik stovek let. V překladu se judo vysvětluje jako „vnímání tělem, učení se cítění”. Za zakladatele je považován Jigoro Kano, který zhruba v roce 1882 sestavil vlastní systém bojových technik, které mají své kořeny v různých japonských bojových uměních a sebeobraně.

V judo byl jako první zaznamenán systém barevných pásků, které odlišují technický stupeň zdatnosti, a který později převzaly snad všechny bojové sporty. Rozlišují se zde žákovské stupně: kyu (žlutý, oranžový, zelený, modrý, hnědý pásek), a mistrovské stupně: DAN (černý, červenobílý pásek).

Prvním heslem juda je „minimální úsilí, maximální účinnost“. Dále pak judo podporuje vzájemný prospěch. V překladu to vše znamená využít co nejefektivněji svou sílu a tím porazit i fyzicky zdatnějšího soupeře a také se naučit vzájemnému respektu mezi lidmi. Judo se zaměřuje na techniky pádů, porazů, znehybnění a využití útoku na citlivá místa soupeře.«« Taekwondo Karate »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20115 (magazin-sport.cz#103)