Slackline

Oblíbili jste si sporty, při kterých si užijete zábavu a třeba i adrenalin a napětí? Máte ze všeho nejraději, když můžete překonávat sami sebe? Pak vyzkoušejte slackline, který v sobě spojuje všechny prvky výše uvedené.

Co je to slackline?

Pokud jste na předchozí otázku odpověděli ano, pak už víte, co je to slackline. Ve skutečnosti však slackline není totéž co provazochodectví, i když na pohled vypadají tyto disciplíny velmi podobně. Rozdíl mezi nimi je ten, že slacklineři namísto lana využívají textilní popruh nejčastěji o šířce 2,5 milimetru a ten navíc není na rozdíl od provazochodectví zcela napnutý ale prověšený. Slacklineři také nevyužívají balanční pomůcku, jakou obvykle u provazochodců bývá dlouhá tyč.

A jak vlastně slackline vznikl? Inspiraci klasickým provazochodectvím slackline prostě nezapře. Přesto se dá říci, že možná vznikl tak nějak náhodou anebo prostě z nudy. Dle legendy si v 70. letech minulého století krátila skupinka horolezců v Yosemitském národním parku svůj volný čas za deštivých dnů balancováním na volněji natažených řetezech. Není jasné, zda se tato příhoda skutečně stala základem slackline, ale každopádně k nám tento poměrně nový sport dorazil z USA.

Anglický název slackline, který se ujal také u nás, vznikl ze slova „slack“, což v překladu znamená „prověšený“ nebo „volný“ a ze slova „line“, což znamená „sňůra“, „přímka“ nebo „linie“. Kdo provozuje slackline, tomu se v Angličtině říká „slackliner“ anebo v množném čísle „slackliners“ a od toho je již jen krůček k počeštělému množnému číslu „slacklineři“. Nataženému popruhu se pak v češtině obvykle říká „lajna“.«« Slackline Po čem chodí slacklineři? »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20125 (magazin-sport.cz#136)