Síť na nohejbal

V podvědomí většiny lidí tak nějak dumá fakt, že síť na nohejbal je totožná se sítí na tenis. Jenže zdání klame. pokud chcete pořádat turnaj na úrovni, je nutné mí správnou síť, jinak Vám rozhodčí hru neschválí.

Mnozí lidé se domnívají, že nezáleží na tom, s jakou sítí svůj oblíbený sport, nohejbal hrají. Jenže to jsou velice na omylu. Obvykle totiž používají stejnou síť, jaká je určená na tenis, což je z praktického hlediska přirozené – je umístěna ve stejné poloze, na tom stejném hřišti, nejčastěji antuce, kde se právě hraje i tenis, takže bez rozpaků a přemýšlení je hřiště pro tenis zároveň i hřištěm pro nohejbal.

Rozdíl mezi sítěmi

To však není tak úplně pravda. Pokud hrajete na úrovni laiků a s kamarády si jen tak občas prověříte vlastní síly, jistě o nic zásadního nejde. Pokud se ale hodláte nohejbalu věnovat závodně, i v té nejnižší třídě, pak je nezbytně nutné, že rozdíl mezi tenisovou a nohejbalovou sítí je.

Také v tom případě, zřizujete-li si jako firma hřiště pro tyto sporty, budete potřebovat síť jak na nohejbal, tak tenis, jedině tak splníte požadavky řady klientů, jež se k Vám budou následně vracet.

Hrát nohejbal

Proč hrát nohejbal? V prvé řadě proto, abychom měli nějaký pohyb a také z důvodu vlastenectví. Nohejbal je totiž míčový kolektivní sport, který vznikl v tehdejším Československu. V cizích jazycích bývá označován, v překladu, jako „tenisový fotbal“ aj.

Síť ne-síť

Když v roce 1922 nadšenci z řad fotbalistů klubu Slavia Praha začali provozovat tento druh sportu, používali takovou síť, jaká zrovna byla – tenisovou. Pravidla nohejbalu se v mnohém tenkrát, ale i dnes shodovala s těmi volejbalovými a nějaká konkrétní data se neřešila.

Vývoj šel dál

Po čase se však přišlo na to, že tenisová síť je pro tento druh sportu nedostačující, protože je příliš nízká. Výška 108 cm, ve středu i dokonce pouze jen zhruba metr, byla pro plné využití síly hry nedostačující.

Nohejbalová síť

Proto byla tak později schválena vlastní nohejbalová síť, která dle pravidel nohejbalu měří ve výšce 110 cm, a proto, aby nebyla svěšená, se používají opěrné tyče. Tyto tyče je obvykle vyrábí z oceli, v průměru mají 2 cm a dole jsou opatřeny plochou, pro stabilnější uchycení k povrchu hřiště a v horní části je pak speciální drážka pro pevné uchycení sítě.

Černá síť – základní znak i pro neznalce

Nohejbalová síť podle mezinárodních pravidel pro nohejbal musí být tedy od povrchu země umístěna 110 cm, s tolerancí 2 cm a s tím, že od povrchu země může být ve výšce maximálně 20 cm. Její délka je obvykle 9,7 m s tím, že pro hru se označuje délka ta, které je mezi opěrnými tyčemi, což je asi 9 m. Nohejbalová síť se dělá z černého polyamidu a s oky o rozměrech 10 cm.Diskuze, zkušenosti a recenze »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20140 (magazin-sport.cz#31)