Jak správně dýchat při cvičení

Správné dýchání při cvičení umožňuje odvádět dobrý sportovní výkon. Pokud dýcháme správně, naše svaly dostávají dostatek kyslíku, díky čemuž mohou pracovat naplno. Dýchání se ale liší podle typu cvičení nebo sportu.

Dýchat nosem anebo pusou?

Ještě než se pustíme do konkrétních návodů na dýchání je dobré si říci, zda při cvičení nebo sportu dýchat ústy či nosem. Obecně se pro sport či cvičení, ale i pro běžný život, doporučuje dýchání nosem. Většina z nás je zvyklá dýchat nosem v klidovém stavu, ale jakmile začneme cvičit či sportovat, dýcháme častěji ústy. Důvod je nasnadě – ústy dokážeme nadechnout větší objem vzduchu a také dýchat mnohem rychleji než nosem, což umožní dodávat svalům zvýšené množství kyslíku, které si svaly žádají při fyzické námaze. I přesto stále platí, že lepší variantou je při sportu dýchat nosem. Jenže pokud Vám to nejde, pokud při sportu nedokážete dýchat nosem, protože by Vám objem takto přijímaného vzduchu prostě nevystačil, nedá se nic dělat – dýchejte tedy ústy.

Nabízí se však řešení spočívající ve cvičení dýchání nosem. Při sportu budete dýchat nosem a jakmile začnete pociťovat nedostatek kyslíku, nezačněte dýchat ústy, ale s cvičením na pár okamžiků přestaňte. Po chvíli potřebné pro uklidnění a zpomalení dýchání opět začněte cvičit a tak stále dokola. Po čase se naučíte dýchat nosem tak, že Vám to bude při cvičení či sportu stačit.

Jsou ovšem četné případy, kdy se ani s pomocí tohoto cvičení dýchat nosem při fyzické námaze nenaučíte, resp. Vám nebude objem nadechnutého vzduchu nosem postačovat z důvodu zdeformované nosní přepážky, která neumožní správně dýchat nosem. Zdeformovaná nosní přepážka je až překvapivě častým jevem. Pokud máte problémy s dýcháním nosem, je velmi pravděpodobné, že důvodem je právě zdeformovaná nosní přepážka. Nezoufejte – zdeformovanou nosní přepážku lze „napravit“ poměrně jednoduchou operací, díky níž se Vám bude dýchat nosem daleko lépe. Před nedávnem tutéž operaci absolvoval například známý český běžec na lyžích Lukáš Bauer a od té doby si pochvaluje, že může i při maximálních výkonech dýchat nosem.«« Jak správně dýchat při cvičení Jak dýchat při cvičení nebo sportu? »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20161 (magazin-sport.cz#75)